Журнал Костянтина Когтянца

Моя точка зору.

Previous Entry Поделиться Next Entry
Голгофа великого Богдана
kogtyanz
Практично в один час боролися за незалежність Голландія і Україна. Голландія вела війну 80 років, Україна - 67 (1648 – 1709р). Чому ж голландці перемогли, а українці зазнали поразки? Причин, звісно, було багато. Але одні з них досліджені, інші – ні.
Одною з головних причин було те, що в Голландії не було ЖОДНОГО повстання проти своїх, проти голландської влади. Жоден голландський штальгальдер (посада, багато в чому аналогічна гетьманській) не був повалений, вбитий своїми, виданий ворогові.
А в нас… І почалося не при Виговському, а ще при Богдані…
Першу хвилю повстань – проти Зборівського договору - можна ще якось зрозуміти. Але не виправдати, і Богдан правильно робив, що розстрілював і вішав заколотників. (До речі, КРИТИКУВАЛИ мир Богун, Нечай, Пободайло і багато інших, з голови яких жоден волос не впав - Богдан не карав за критику).
Але що було далі? Чому битва при Берестечко було не просто програна, а прогнана вщент?
За наказом Богуна навели переправи. Як і личить, Богун особисто керував розгромом польського загону, який перерізав козакам шлях. Коли – після бою – командир цього загону похвастався, що, мовляв, руки болять козаків бити, сам король його обірвав «А кажуть - ноги !» (вткав, тобто, від Богуна).
І в цей момент хтось завив: «Старшина біжить!». Почалася паніка, усі кинулися на переправи, які не витримали…. Пробачте – але це хто «біжить»? БОГУН???? До речі, ЖОДЕН поляк, які наводять цей епізод в листах або спогадах, не сумнівається в тому, що це була чиста паніка, що насправді ніхто не збирався тікати.
Богдан зміг пероломити ситуацію.
Історики (особливо російські) пишуть, що в період Білоцерківского миру Богдан «розправився з опозицією». Однак першими опозиціонерами були, знову, Богун і Пободайло – і з ними нічого не трапилося. Зате був страчений полковник Гладкий, який без усяких виборів проголосив себе гетьманом, полковник Мозиря, за наказом якого вбили іншого полковника (Громико), який, до речі, виконував гетьманський наказ, та інші тодішні поросюки. (До речі, торгівлю з Польщею Богдан заборонив лише в 1653р. Просто чую вигуки «Зрада!»).
Але…. Чи чули ви слово «Глиняни»? У зв’язку з Хмельниччиною, мабуть, що ні. У червні 1653 р. склалася унікальна ситуація. Ян-Казимір стояв під Глинянами, з великими труднощами наскрібши 30 тис. війська, яке бунтувало через несплату грошей. Богдан йшов на Глиняни, маючи 80 тисяч (!!!!) війська, плюс більше 15 тис. татар. Можливість зради останніх була унеможливлена тим фактом, що з ними не було хана, а мурзи не мали повноважень для прийняття важливих політичних рішень, зате були зацікавлені у здобичі…. У повітрі запахло новим Батогом.
Але козаки збунтувалися… Довелося відступити, зовсім трохи не діставши Глинян.
Можливість ще одної перемоги була втрачена!Хтозна, як би змінилося зовнішньополітичне становище України, якби не цей бунт. Але він підстьобнув поляків, і вони – вперше! - поставили питання про зменшення реєстру до 6 тис. і скасування посади гетьмана, тобто про повну капітуляцію. Ясно, що вони стали такими сміливими через незгоди в козацькому таборі.
У серпні ситуація загострилася. З одного боку, поляки перейшли в наступ. З іншого, Тиміш Хмельниченко, посланий на допомогу своєму тестю, був обложений у Сочаві. Але козаки розійшлися, І НЕ БАЖАЛИ ЗБИРАТИСЯ. Коли ж В КІНЦІ ВЕРЕСНЯ якась кількість зібралася, вони відмовилися йти до Сочави. Так, особисто Тиміш був непопулярний серед козаків. Але ж з ним було ще кілька тисяч побратимів…. Їх кинули.Частині вдалося врятуватися - завдяки Богуну, але Тимош загинув.
Саме це – зрив ДВОХ операцій підряд через заворушення серед козаків. Саме це штовхнуло гетьмана в обійми Россії.

?

Log in

No account? Create an account